PREMIILE ACADEMIEI ROMÂNE PENTRU ANUL 2016

Academia Romana Ceremonie de decernare: 13 decembrie 2018, ora 10, Aula Academiei Române.

Academia Română va decerna joi, 13 decembrie 2018, premiile care recompensează cele mai bune lucrări și prezențe culturale și științifice românești realizate de-a lungul anului 2016. Ceremonia de decernare a premiilor va avea loc în Aula Academiei Române, începând cu ora 10, în prezența membrilor Adunării Generale. Laureații vor fi premiați de către Biroul Prezidiului, condus de acad. Ioan-Aurel Pop, Președintele Academiei Române.

Academia Română acordă, începând cu acest an, un număr de 81 de premii, purtând, fiecare, numele unei personalităţi din domeniul cultural sau științific reprezentat în cele 14 secții ale Academiei Române: filologie și literatură, istorie, matematică, fizică, chimie, biologie, geonomie, științe tehnice, agronomie și silvicultură, medicină, economie, științe juridice și sociologie, filosofie, teologie, psihologie și pedagogie, arte, arhitectură și audiovizual, știința și tehnologia informației. Din totalul celor 81 de premii, pentru anul 2016 au fost acordate 70, unui număr de 94 de lucrări sau grupuri de lucrări, creații individuale sau elaborate de colective de autori.

O noutate este înființarea premiului „Petre Sergescu“, destinat recompensării celei mai valoroase lucrări de istoria științei, premiu care va fi atribuit în urma consultării și votului tuturor secțiilor de științe din Academia Română. Premiul a fost înființat atât pentru a semnala importanța pe care științele o au în dezvoltarea societății contemporane, cât și pentru a cinsti memoria unor savanți cu contribuții esențiale, pornind de la preceptul exprimat de Auguste Comte, potrivit căruia „Nu cunoaștem complet o știință atâta timp cât nu-i știm istoria“.

Istoricul Premiilor Academiei Române, inițiate prin donație de domnitorul Alexandru Ioan Cuza în 1863, încă înainte de înființarea însăși a instituției academice, și Regulamentul actual de acordare sunt disponibile pe pagina oficială de internet, la adresa:
http://www.academiaromana.ro/premiileAR/pag_premii.htm.

Lista completă a premiilor Academiei pentru anul 2016 poate fi consultată mai jos.

Biroul de presă al Academiei Române

I. FILOLOGIE ŞI LITERATURĂ

1. Premiul „Timotei Cipariu“
Lucrarea: The Syntax of Old Romanian, Oxford University Press
Editori: Gabriela Pană Dindelegan*; Martin Meiden (Anglia)

2. Premiul „Bogdan Petriceicu Hasdeu“
Lucrarea: Calvarul limbii române în timpul dominaţiei sovietice
Autor: Vasile Bahnaru

3. Premiul „Ion Creangă“
Romanul: Salutări lui Troţki
Autor: Dumitru Crudu

4. Premiul „Titu Maiorescu“
Lucrarea: Fabrica de geniu. Naşterea unei mitologii a productivităţii literare în cultura română (1825-1875)
Autor: Adrian Tudurachi

5. Premiul „Lucian Blaga“
Ediția: Ion Vinea, Opere, vol. X: Publicistică (1935-1940)
Autori: Elena Zaharia-Filipaş şi Magdalena Răduţă

6. Premiul „Mihai Eminescu“
Volumul: Executare silită
Autor: Ion Cocora

7. Premiul „Ion Luca Caragiale“ – Nu se acordă

II. Ştiinţe istorice ŞI arheologie

1. Premiul „Vasile Pârvan“
a) Lucrarea: Bronzul târziu la Dunărea de Jos. Componente şi relaţii interculturale
Autor: Neculai Bolohan

b) Lucrarea: Pannonia, Dacia and Moesia in the Ancient Geographical Sources
Autor: Florin-Gheorghe Fodorean

2. Premiul „A.D. Xenopol“
Lucrarea: Tărtăria rediviva
Autor: Sabin Adrian Luca

3. Premiul „Nicolae Iorga“
Lucrarea: Gīwargīs I. (660-680). Ostsyriche Christologie in Früchislamicher Zeit
Autor: Cătălin-Ştefan Popa

4. Premiul „Mihail Kogălniceanu“
a) Lucrarea: Cetăţile bastionare din Moldova (sfârşitul secolului al XVII-lea – mijlocul secolului al XIX-lea)
Autor: Mariana Şlapac (Republica Moldova)

b) Lucrarea: Unelte agricole din Moldova medievală
Autor: George Bilavschi

5. Premiul „Nicolae Bălcescu“
a) Lucrarea: Meşteşug, artă, document. Cahlele din Ţara Românească (secolele XIV-XVII)
Autor: Maria-Venera Rădulescu

6. Premiul „Dimitre Onciul“
Lucrarea: Calendare şi almanahuri româneşti din Bucovina (1811-1918). Contribuţia lor la propăşirea cultural-naţională a românilor bucovineni
Autor: Vasile I. Schipor

7. Premiul „George Bariţiu“
Lucrarea: Cartea românească veche în Imperiul Habsburgic (1691-1830). Recuperarea unei identităţi culturale
Autori: Ioan Chindriş*, Niculina Iacob, Eva Mârza*, Acca Elisabeta Tatay*, Otilia Urs, Bogdan Crăciun, Roxana Moldovan, Ana Maria Roman-Negoi

8. Premiul „Eudoxiu Hurmuzaki“
Lucrarea: Hotarul de nord al Moldovei (de la formare, în secolul al XIV-lea, până la statornicirea lui pe Ceremuş, Colacin şi Nistru)
Autor: Alexandru Pînzar

III. ŞTIINŢE MATEMATICE

1. Premiul „Simion Stoilow“
Grupul de lucrări: Sisteme neliniare de ecuaţii în modelarea matematică a cristalelor lichide
Autor: Arghir Dani Zărnescu

2. Premiul „Gheorghe Ţiţeica“
Lucrarea: Moduli of Sheaves Supported on Quartic Space Curves
Autori: Jinwon Choi (Korea), Kiryong Chung (Korea) şi Mario Maican

3. Premiul „Gheorghe Lazăr“
a) Grupul de lucrări: Rezultate în teoria algebrelor Frobenius
Autor: Laura Elena Năstăsescu

b) Grupul de lucrări: Algoritmi de algebră computaţională
Autor: Bogdan Ichim

4. Premiul „Spiru Haret“
Lucrarea: Boundary Value Problems for Systems of Differential, Difference and Fractional Equations – Positive Solutions
Autori: Rodica Luca, Johnny Henderson (USA)

5. Premiul „Dimitrie Pompeiu“
Grupul de lucrări: Inegalităţi funcţionale de tip Hardy şi aplicaţii
Autor: Cristian Mihai Cazacu

6. Premiul „Petre Sergescu“
Lucrările: Nicolae Coculescu, o viaţă printre stele și Astronomia şi Academia Română
Autor: Magda Stavinschi

7. Premiul „Grigore C. Moisil“ – Nu se acordă

IV. ŞTIINŢE fizice

1. Premiul „Constantin Miculescu“
a) Lucrarea: Improving the shear wave velocity structure beneath Bucharest (Romania) using ambient vibrations
Autori: Elena Florinela Manea şi Mircea Radulian

b) Grupul de lucrări: Studii privind materialele nanostructurate cu aplicaţii în fotonică
Autor: Monica Focșan

2. Premiul „Dragomir Hurmuzescu“
a) Lucrarea: A MHD invariant and the confinement regimes in a tokamak
Autori: Mădălina Vlad şi Florin Spineanu

b) Grupul de lucrări: Contribuţii la studiul teoretic al proprietăţilor optice neliniare ale gropilor cuantice şi ale punctelor cuantice sub acţiunea diferitelor câmpuri externe şi a impurităţilor
Autor: Doinița Bejan

3. Premiul „Ştefan Procopiu“
a) Grupul de lucrări: Transfer de sarcină la interfețe corelat cu structura electronică, ordonarea feroică și activitatea chimică sau catalitică, caracterizat prin tehnici de știința suprafețelor
Autor: Liviu Cristian Tănase

b) Lucrarea: Contribuții la dezvoltarea unor structuri complexe cu aplicații în conversia fotovoltaică a energiei solare în electronica transparentă
Autor: Cristina Beșleagă-Stan

4. Premiul „Horia Hulubei“
a) Grupul de lucrări: Aplicații ale metodelor fizicii nucleare la studii de arheometrie
Autor: Roxana Bugoi

b) Grupul de lucrări: Studii de metrologia radiațiilor ionizante: identificarea, validarea și optimizarea de noi metode complementare de cuantificare
Autor: Mihai Răzvan Ioan

c) Grupul de lucrări: Studii teoretice privind nucleele grele și supragrele
Autor: Andreea Ioana Budaca

5. Premiul „Radu Grigorovici“
a) Grupul de lucrări: Efectul superradiativ în rețeaua bidimensională de fosforenă în câmp magnetic perpendicular
Autor: Bogdan Ostahie

b) Grupul de lucrări: Studii de mecanică statistică cu aplicații la sisteme de particule în interacție
Autor: Dragoș Anghel

V. ŞTIINŢE CHIMICE

1. Premiul „Costin D. Neniţescu“
Grupul de lucrări: Sinteza multicomponent a pirolochinoxalinelor şi pirolobenzimidazolilor
Autori: Călin Deleanu, Alina Nicolescu şi Florentina Georgescu

2. Premiul „I. G. Murgulescu“
Grupul de lucrări: Nanomateriale oxidice: sinteză, caracterizare şi aplicaţii
Autori: Greta Mihaela Socoteanu, Maria-Susana Mihaiu, Paul Cristian Chesler şi Cristian Ovidiu Hornoiu

3. Premiul „Gheorghe Spacu“
a) Grupul de lucrări: Contribuţii în chimia organometalică a metalelor şi semimetalelor
Autor: Gabriela Nemeş

b) Grupul de lucrări: Liganzi şi polimeri de coordinare cu unităţi siloxanice
Autori: Fernanda Mirela Zaltariov

4. Premiul „Nicolae Teclu“
Grupul de lucrări: Derivaţi de grafenă cu proprietăţi catalitice şi electrocatalitice
Autori: Stela Pruneanu şi Crina Socaci

5. Premiul „Cristofor I. Simionescu“
a) Grupul de lucrări: Multifuncţionalizarea fizică şi chimică a unor suprafeţe polimerice pentru realizarea de biomateriale
Autor: Elena Stoleru

b) Grupul de lucrări: Materiale oxidice nanostructurate cu aplicabilitate în tehnologii de purificare şi protecţia mediului
Autor: Petronela Pascariu

VI. ŞTIINŢE BIOLOGICE

1. Premiul „Emil Racoviţă“
Lucrarea: Chiroptera – Mammalia, Vol. XVI, fasc.3
Autori: Dumitru Murariu*, Gabriel Chişamera, Dragoş Ştefan Măntoiu şi Irina Pocora

2. Premiul „Grigore Antipa“
Grupul de lucrări în domeniul zoonozelor şi vectorilor acestora
Autor: Andrei Daniel Mihalca

3. Premiul „Emanoil Teodorescu“
Lucrarea: Metaboliţi secundari din plante
Autor: Lăcrămioara Oprică

4. Premiul „Nicolae Simionescu“
Grupul de lucrări privind studiul mecanismelor celulare şi moleculare ale nocicepţiei şi
termorecepţiei în sistemul nervos periferic
Autor: Alexandru Babeş

VII. ŞTIINŢE GEONOMICE

1. Premiul „Grigore Cobălcescu“
Lucrarea: Hidrogeologia carstului din Munţii Apuseni
Autor: Iancu Orăşeanu

2. Premiul „Gheorghe Munteanu- Murgoci“
Lucrarea: New relations of water saturation’s calculus from well logs
Autori: Ion Mălureanu, Tudor Boacă şi Daniela-Doina Neagu

3. Premiul „Ludovic Mrazec“
a) Lucrarea: Origin and evolution of the South Carpathians basement (Romania): a zircon and monazite geochronologic study of its Alpine sedimentary cover
Autori: Adriana M. Stoica, Mihai N. Ducea*, Relu Dumitru Roban şi Denisa Jianu

b) Lucrarea: CI-rich hydrous mafic mineral assemblages in the Highiş massif, Apuseni Mountains, Romania
Autori: Bernard Bonin (Franţa) şi Mihai Tatu

4. Premiul „Ştefan Hepites“
a) Lucrarea: Lateral detachment in progress within the Vrancea slab (Romania): interferences from intermediate-depth seismicity patterns
Autori: Horia Mitrofan, Mirela-Adriana Anghelache, Florina Chitea, Alexandru Damian, Nicoleta Cadicheanu şi Mădălina Vişan

b) Lucrarea: Paleomagnetism of the Upper Miocene-Lower Pliocene lavas from the East Carpathians: contribution to the palaosecular variation of geomagnetic field
Autori: Mădălina Vişan, Cristian G. Panaiotu*, Cristian Necula şi Anca Dumitru

5. Premiul „Simion Mehedinţi“
a) Lucrarea: Ţara Haţegului. Studiu de geografie regională
Autor: Gheorghe-Gavrilă Hognogi

b) Lucrarea: Resursele de apă din sistemul hidrografic Timiş-Bega. Geneză, regimuri hidrografice şi riscuri hidrice
Autor: Andreea-Mihaela Arba

VIII. ŞTIINŢE tehnice

1. Premiul „Traian Vuia“
Lucrarea: Multiscale modelling in sheet metal forming
Autori: Dan Sorin Comşa, Mihai Gologan, Paul van Houte (Belgia), Albert van Bael (Belgia), Jerzy Gawad (Belgia), Philip Eyckens (Belgia), Philip Eyckens (Belgia), Arthur Schwarzer (Germania) şi Abdolvahed Kami (Iran)

2. Premiul „Aurel Vlaicu“
Grupul de lucrări: Metode analitice aproximative optimale în studiul dinamic al unor tipuri de fluide ne-Newtoniene
Autori: Remus-Daniel Ene, Prof. Vasile Marinca* şi Valentin-Bogdan Marinca

3. Premiul „Anghel Saligny“
Grupul de lucrări: Robustness of Steel Building Structures
Autori: Florea Dinu şi Ioan Mărginean

4. Premiul „Constantin Budeanu“ – Nu se acordă

5. Premiul „Henri Coandă“ – Nu se acordă

IX. ŞTIINŢE AGRICOLE ŞI SILVICE

1. Premiul „Ion Ionescu de la Brad“
Lucrarea: Comparative study of the mineral composition of beef steak and pork chops depending on the thermal preparation method
Autori: Gheorghe Goran, Liliana Tudoreanu, Elena Rotaru şi Victor Crivineanu

2. Premiul „Traian Săvulescu“ – nu s-a acordat
a) Lucrarea: Citopatologie cutanată câine şi pisică – partea a II-a
Autori: Carmen Negoiţă şi Valentina Negoiţă

b) Lucrarea: Patologia albinei melifere
Autori: Stelian Asiminei, Gheorghe Solcan, Vasile Secaşiu, Mircea Mitroiu, Gheorghe Puchianu, Elena Isan, Ştefania Anderco şi Gheorghe Dobre

c) Lucrarea: Vaccine-induced rabies case in a cow (Bos taurus): molecular characterisation of vaccine strain in brain tissue
Autori: Vlad Vuţă, Evelyne Picard Meyer (Franţa), Emmanuelle Robardet (Franţa), Gheorghe Bărboi, Răzvan Moţiu, Florica Bărbuceanu, Constantin Vlăgioiu, şi Cliquet Florence (Franţa)

3. Premiul „Gheorghe Ionescu-Şişeşti“
a) Lucrarea: Biomasa – sursă alternativă de energie
Autori: Gheorghe Roman, Viorel Ion, Lenuţa Epure şi Adrian Băşa

b) Grupul de lucrări: Differentation of the rye and wheat flour as well as mixtures by using the kinetics of Karl Fischer water titration
Autori: Daniel Hădărugă*, Corina Costescu, Laura Corpaş, Nicoleta Hădărugă şi Heinz Isengard (Germania)

c) Grupul de lucrări: Nano encapsulation competitiveness of omega-3 fatty acids and correlations of thermal analysisi and Karl Fisher water titration for European anchovy (Engraulis encrasicolus L) oil/ Beta-cyclodextrin complexes
Autori: Mustafa Unlusain (Turcia), Nicoleta Hădărugă*, Gerline Rusu şi Alexandra Gruia

4. Premiul „Marin Drăcea“ – Nu se acordă

X. ŞTIINŢE Medicale

1. Premiul „Iuliu Haţieganu“
a) Lucrarea: Tratat de Chirurgie Hepato-Bilio-Pancreatică şi Transplant Hepatic
Autori: Irinel Popescu (coordonator), Fulger Lazăr, Cornel Iancu şi Dana Tomescu

b) Lucrarea: Ultrasonografia în practica clinică
Autori: Radu Ion Badea*, Monica Platon Lupşor şi Lidia Ciobanu

2. Premiul „Daniel Danielopolu“
a) Lucrarea: Medicina internă românească din a doua jumătate a secolului XX
Autori: Nicolae Baltă* şi Ion Bruckner

b) Lucrarea: Hepatic Elastography Using Ultrasound Waves
Editori: Ion Sporea şi Roxana Sirli

3. Premiul „Gheorghe Marinescu“
Lucrarea: Accidentul vascular cerebral cardioembolitic. Corelaţii neurocardiologice
Autori: Ileana Raluca Nistor, Leonida Gherasim şi Ovidiu Băjenaru

4. Premiul „Victor Babeş“
Lucrarea: Boli oculare de urgenţă
Autor: Marieta Dumitrache

5. Premiul „Constantin I. Parhon“
a) Lucrarea: Analiza fizică şi chimică a medicamentului
Autori: Zoltán Szabadai, Laura Zbârcea şi Lucreţia Udrescu

b) Lucrarea: Particularităţi ale comunicării în medicină
Autori: Ramona Amina Popovici, Mihaela Codrina Levai, Angela Podariu, Laura Rusu şi Alin Faur

6. Premiul „Ştefan S. Nicolau“
Lucrarea: Glomerulopatiile
Autori: Gabriel Mircescu, Eugen Mandache, Simona Stancu, Ismail Gener, Ionel Alexandru Checheriţă, Iuliana Andreiana, Sergiu Dumitrache, Cristina Căpuşă, Liliana Gârneaţă, Ligia Petrescu, Andreea Andronesi şi Gabriel Ştefan

XI. ŞTIINŢE ECONOMICE, JURIDICE ŞI SOCIOLOGIE

Ştiinţe economice
1. Premiul „Petre S. Aurelian“
Lucrarea: Abordări moderne ale managementului previzional al organizaţiilor economice
Autori: Marin Andreica, Mădălina Ecaterina Popescu şi Dragoş Micu

2. Premiul „Virgil Madgearu“
Lucrarea: Descompunerea şi recompunerea structurilor industriale din România. Repere de strategie
Autori: Luminiţa Chivu, Constantin Ciutacu şi George Georgescu

3. Premiul „Victor Slăvescu“
Lucrarea: Evoluţia cadrului instituţional şi dinamica sistemului educaţional al României în secolul al XX-lea
Autor: Florin Marius Pavelescu

4. Premiul „Nicolas Georgescu Roegen“
Lucrarea: Raţionalitate şi moralitate în economie
Autor: Constanţa Partenie

Sociologie
5. Premiul „Dimitrie Gusti“
Lucrarea: Arhipelagul Gustian. Contribuţii la istoria Şcolii Sociologice de la Bucureşti
Autor: Sanda Golopenţia

6. Premiul „Henri H. Stahl“
Lucrarea: Viaţa femeilor în România Interbelică
Autor: Cristina Sircuţa

Ştiinţe Juridice
7. Premiul „Nicolae Titulescu“
Lucrarea: Constituţia la răscruce de milenii
Autor: Ion Guceac

8. Premiul „Simion Bărnuţiu“ – Nu se acordă

9. Premiul „Andrei Rădulescu“ – Nu se acordă

XII. filosofie, teologie, psihologie şi pedagogie

1. Premiul „Constantin Rădulescu-Motru“
Lucrarea: Filosofia inconştientului
Autor: Vasile Dem. Zamfirescu

2. Premiul „Ion Petrovici“
Lucrarea: Noos juridic. Valorile identitare în faţa globalizării
Autor: Ioan Humă

3. Premiul „Vasile Conta“
Lucrarea: Ideal-Nonideal. Filosofia unei distincţii în teoria dreptăţii
Autor: Eugen Huzum

4. Premiul „Dumitru Stăniloaie“
Lucrarea: Aşezămintele Româneşti din Ţara Sfântă
Autor: Arhimandrit Timotei Aioanei

5. Premiul „Mircea Florian“ – Nu se acordă

XIII. ARTE, ARHITECTURĂ ŞI AUDIOVIZUAL

1. Premiul „George Enescu“
în domeniul creaţiei muzicale
Lucrarea: Piesă de concert II (pentru pian)
Autor: Peter Szegö

2. Premiul „Ciprian Porumbescu“
în domeniul muzicologiei
Lucrarea: Compoziţia coral-liturgică românească (vol. I-III)
Autor: Valentin Gruescu

3. Premiul „George Oprescu“
în domeniul istoriei artei, ex aequo
a) Lucrarea: Goticul în Transilvania. Pictura (c. 1300-1500)
Autor: Dana Jenei

b) Lucrarea: Medieval Wall Paintings in Transylvanian Orthodox Churches: Iconographic Subjects in Historical Context
Autor: Elena Dana Prioteasa

c) Lucrarea: Rodin, Meunier, Brâncuşi şi cultura clasică
Autor: Cristian-Robert Velescu

4. Premiul „Ion Andreescu“
în domeniul artei plastice
Lucrarea: Expoziţia retrospectivă Ilie Boca 80 (Muzeul de Artă Bacău)
Autor (pictor): Ilie Boca

5. Premiul „Duiliu Marcu“
în domeniul creaţiei arhitectonice
Lucrarea: Proiecte şi realizări – Restaurări de monumente istorice şi construcţii noi cu structuri din lemn. 1972-2015
Autor: Arh. Niels Auner

6. Premiul „Aristizza Romanescu“
a) Rolul inspectorului şef din filmul „Bacalaureat“ (regia Cristian Mungiu)
Actor: Vlad Ivanov

b) Lucrările: Scenografia la „Cafeneaua“ (Carlo Goldoni, regia Silviu Purcărete) şi „În adâncuri“ (Maxim Gorki, regia Yuri Kordonsky)
Scenograf: Dragoş Buhagiar

7. Premiul „Simion Florea Marian“
în domeniul etnografiei şi folclorului – Nu se acordă

XIV. ŞTIINŢA ŞI TEHNOLOGIA INFORMAŢIEI

1. Premiul „Gheorghe Cartianu“
Grupul de lucrări: 3 lucrări în domeniul Coduri corectoare-turbo
Autori: Lucian Trifina şi Daniela Tărniceriu

2. Premiul „Grigore Moisil“
Grup de lucrări în domeniul Fuzzy
Autor: Sorin Nădăban

3. Premiul „Mihai Drăgănescu“ – Nu se acordă

4. Premiul „Tudor Tănăsescu“ – Nu se acordă

____________
* A mai primit un Premiu al Academiei Române.

Web Analytics